Емоционалният маркетинг и уеб дизайнът

Защо емоционалният маркетинг действа безотказно? Защото колкото и да се опитват хората да са рационални, емоциите винаги надделяват, те са ни вродени все пак. Това показват и проучванията – ние взимаме решения на база как сме се почувствали.

Нека започнем с маркетинг на съдържанието. Мнозина подценяват емоционалната сила, която има несвързаното с продукта съдържание. За да резонира в еднаква честота с чувствата на потенциалните купувачи, вие трябва добре да познавате кои са те и кое съдържание ще „жегне“ емоциите им.

webdesignДобро предложение е да създадете един емоционален дизайн на сайт. Има три нива на познание, които да приложите към уебсайт, който да въздейства. Интуитивното ниво се отнася до подсъзнанието. Един дизайн трябва да кара посетителя да се чувства вдъхновен, щастлив, да предизвиква някаква положителна реакция.

Следва поведенческото ниво – емоциите и поведението се намират в различни части от мозъка ни, но са в тясна връзка. Ето защо всяко действие, което един посетител извършва на вашия сайт, трябва да е свързано с позитивно потребителско преживяване. Той в никакъв случай не трябва да се чувства разочарован или да асоциира посещението си с нещо негативно, защото в такъв случай можете да го загубите като клиент.

На ниво размисъл емоциите и разумът на посетителя на сайта се срещат, за да формират осъзнато решение за цялостния уебдизайн. Тук се оценява преживяването, продукта, визуалните елементи и се сформира цялостно впечатление.

Сега, след като целият този процес ви беше обяснен, може сами да си направите изводите колко всъщност е важен дизайнът на сайта за емоционалния маркетинг.

 

Как да повишим коефициента на конверсия?

conversion_rateКонверсията е коефициент, свързан с Интернет маркетинга, който показва каква степен от посетителите на сайта ви са извършили желаното от вас действие – било то покупка, попълване на някаква форма, абониране за бюлетин и т.н. Понякога този коефициент е по-малък от заложения от вас и искате да го увеличите и то за кратко време. Да кажем, че целта ви е извършването на повече покупки чрез сайта. В такъв случай може да предложите някои допълнителни стимули, чрез които да конвертирате потребители по-бързо и в крайна сметка те да не се насочат към ваши конкуренти.

Специалните оферти и намаленията на сайта ви са една от тактиките, които може да приложите, за да си осигурите повече покупки за по-кратко време. Естествено, примамливата оферта ще си има и краен срок, за да накарате посетителите да не се колебаят дълго, а по-скоро да направят поръчка. При този подход хората са склонни да купуват вещи, които не са им толкова нужни точно на момента, но това че са намалени сега, ги стимулира към покупка. Много сайтове използват този метод по неправомерен начин, обявявайки разпродажба на по-ниски цени, която всъщност се явява просто рекламен трик. Фактически цените са си същите, просто старата задраскана цена е силно завишена. Това съм виждал да го правят много китайски сайтове. Самата дума „разпродажба“ просто действа като магнит на посетителите, а сайтът генерира бързи приходи чрез използване на заблуждаващи методи.

Хората обичат да купуват вещи по-евтино. По този начин си мислят, че са надхитрили системата. Замислете се как вие реагирате на такива очевидни стимули, зад които може би има нещо скрито, за което дори не подозирате.