В разгара на лятото

Като бях ученик, лятото беше любимият ми сезон. Навярно се сещате защо – няма училище. Сега гледам на него малко по-спокойно. Като тръгнеш да работиш няма такива големи почивки от два-три месеца, само 20 дена и толкоз. Някак не е много честно, не мислите ли?

Тази година например от 365 дена като махнем събота и неделя и официалните празници остават 252 работни дни. С една проста сметка стигаме до заключението, че имаме 113 почивни дни, а с 20-те отпуска стават 133. Така съотношението работни към почивни дни става грубо 2:1. Ха, учуден съм! Досега не бях го смятал, очаквах да е поне 3:1.

И все пак почивката никога не е достатъчно. Сега ме е обзело едно такова лежерно лятно настроение и само за море си мисля. Всеки си има моменти в които просто не му се работи и незнайно защо повечето идват през лятото, когато слънцето грее, обаче ти не може да му се порадваш подобаващо, защото си на работа. Ето ви един поздрав и нека отпуската ви да дойде по-бързо.

Как да пишем за бизнес цели?

На някои от вас в ежедневието им се налага да общуват в бизнес средите в писмена форма – оферти до клиенти, меморандуми до изпълнителни директори, доклади, имейли между колеги и т.н. Там езикът като цяло трябва да е по-официален, а изказът ясен и директен. Може би си мислите, че владеете това „изкуство“ до съвършенство, но все пак от време на време е добре да си опреснявате знанията. Ако пък не сте запознати с темата, тук е мястото да го направите.

Advanced-Business-Writing-in-EnglishБизнес комуникацията ви ще е много по-ефективна, ако знаете как да се изразявате по интересен и интелигентен начин. Това ще ви отличи от останалите. Може да имате велики идеи, но ако не знаете как да ги поднесете на света, никой няма да се заинтересова от тях. Умението за писане не е нещо, с което се раждаме, а нещо, което култивираме през годините.

Преди да се присегнете към клавиатурата, помислете добре какво искате да кажете. Голяма част от хората не го правят, а просто оставям мисълта им да тече, докато пишат. Така се получават много повторения, отклонения от темата и слабо структурирани изречения. Общо взето не става ясно на отсрещната страна както е искал да каже авторът на текста. Ето защо трябва да се помисли каква е целта на това, което пишете, и как да го предадем по възможно най-разбираемия начин.

Трябва да забравите това, на което са ви учили в училище. Да, за съжаление е така. В писането за бизнес цели трябва да сте директни и веднага да минете на въпроса. Смята се за грешно да отложиш съществената част за средата на текста. Така пестите и времето на читателя, казвайки му още в началото каква е целта ти. Важната част на посланието ти трябва да е поместена в първите 150 думи на написаното. Това начало трябва да е грабващо, за да предизвика интерес.

Използване на повече думи от необходимото е излишно, затова и изреченията трябва да са кратки. Това се прави с цел да не отклонявате вниманието на читателя от основната тема. Използвайте повече глаголи вместо съществителни – например „споразумявам се“ вместо „стигам до споразумение“. Не усложнявайте и удължавайте изказа.

Жаргонните думи също нямат място в бизнес съдържанието. Те не добавят никаква стойност и ви карат да изглеждате несериозни. Не се съветва да използвате и прекалено сложни термини, когато не е необходимо, само за да „блеснете“ със знанията си. Използвайте нормална и по-разбираема дума.

Последният прочит на написаното е задължителен. Той е проверка както на смисъла, така и на правилната пунктуация. Даже може да прочетете какво сте написали 2-3 пъти преди да го изпратите, все пак вие носите отговорност за него и трябва да се уверите, че е по правилата.

Обърнете внимание на визуалното съдържание

Съдържанието се създава, за да бъде четено, споделяно и харесвано. За целта то трябва да е представено така, че да оказва въздействие. Не е тайна, че визуалното съдържание се справя най-добре с тази роля, затова и днес ще му обърнем специално внимание.

using-visual-content-enhance-b2bЧаст от визуалното съдържание са изображенията, инфографиките, видеата, диаграмите. През 2014 г. Buzzsumo изследват 100 милиона статии и стигат до следното заключение: най-споделяни са тези от тях, които имат по едно изображение на всеки 75-100 думи. Що се отнася до Туитър, то постове с изображение и кратко описание към него е 78% по-вероятно да бъдат споделени. Фейсбук постове с изображение пък получават 70% повече споделения, отколкото тези без.

Когато създавате само текстово съдържание, е доста вероятно някой някога вече да е писал за това. Ето защо, за да се отличите, е добре да използвате визуалното съдържание като допълнителен актив и нещо, с което за изпъкнете. То е начин да контролирате съобщението, което изпращате, по креативен начин. Помислете малко върху това – всеки пост в блог, туитър или фейсбук изглежда по идентичен начин. Ако няма нещо, което да привлече вниманието мигновено, той може да си остане непрочетен и да се изгуби незабелязано между всичкото останало съдържание, което се появява в Интернет всеки ден.

Има хора, които биха предпочели да изгледат филм по книга, вместо да прочетат самата книга, защото по този начин по-бързо и лесно възприемат информация. Може да приложим тази логика и към видеата. Много от вас биха предпочели да изгледат едно образователно видео, отколкото да прочетат дълга статия на същата тема. То е хем по-занимателно, хем и по-въздействащо от някакъв текст.

В написаното дотук има много логика, просто се замислете вие как реагирате във всички тези ситуации и ще се убедите сами.