Защо е важен тийм билдингът?

Наскоро прочетох една статия за това как добрите екипи били онези, чиито членове имат по-голяма връзка помежду си, която ги кара да искат да споделят идеи един с друг и да ги доразвиват. Тогава се замислих защо всъщност са необходими тийм билдингите в една компания. Познавайки се по-добре, служителите биха постигнали и по-добри резултати в работата.

Тийм билдингите са популярен метод за сплотяване на служителите във или извън работната среда, за да могат да дадат най-доброто от себе си на екипа. В днешно време служителите са насърчавани не толкова да работят усърдно, а по-скоро умно. Индивидуалните умения обаче не гарантират успехът на даден проект. Съвместните усилия са тези, които решават съдбата му.

team-building-exercisesЕдин тийм билдинг извън офиса поставя служителите в незадължаваща среда, където личните бариери се вдигат. Всеки има свобода на действие, но всички се забавляват заедно. Там членовете на екипа подобряват комуникативните си умения, опознават се по-добре, започват да се чувстват комфортно в компанията си и изграждат връзка помежду си. Това неминуемо се отразява и на умението им да работят заедно в екип.

Тийм билдинг упражненията предоставят възможност на служителите да допринесат за общата цел. Успехът на една организация зависи от това дали е способна да създава ефективни екипи, които да са достатъчно мотивирани, креативни и  продуктивни.

Какво е главен евангелист?

Главен евангелист не е някакъв библейски термин, както може би си мислите, а е свързан с маркетинга. За баща на evangelism marketing (маркетинг евангелизма) се смята Гай Кавазаки, когото ще спомена по-подробно малко по-късно.Този вид маркетинг представлява напреднала форма на т. нар. маркетинг от уста на уста.

При маркетинг евангелизма компаниите се стремят да създадат база от потребители, които толкова силно харесват един продукт, че са готови без каквото и да е било възнаграждение да убеждават останалите да си го купят. Те стават защитници на марката и доброволно разпространяват доброто си мнение за нея.

23361Да се върнем сега на главния евангелист и с какво точно се занимава той. Нека започнем с английското съкращение CTE. То означава chief technology evangelist или главен технологичен евангелист – това е човекът, който се занимава със събирането на подкрепа за дадена нова технология и превръщането й в стандарт на по-късен етап. Такъв е бил Гай Казаваки през 1983 г., когато започва да работи за Apple. Той определя ролята си там по следния начин: „да защитя и запазя култа към Макинтош, правейки това, което трябва да се направи“. Той подпомогнал за засилването на имиджа на компанията и за набирането на фенове, когато броят им по онова време намалявал. Едно от постиженията му било мейлинг листа с всички фенове на Apple, призовавайки ги да подкрепят и защитят имиджа на бранда и продуктите. По онова време това било нечувано в маркетинг средите и изцяло иноваторски подход към PR и комуникационната политика.

В случая Гай Казаваки използва концепцията за прозрачност на информацията и я предоставя на феновете, които в последствие се превръщат в потребители-евангелисти.

Традиционният маркетинг разчита на едностранна комуникация, но с появата на нови канали, тя трябва да стане двустранна. Ако бизнесът може да говори открито за себе си пред потребителите, той създава силна връзка с тях.