Мечтая за снежна Коледа

На днешния ден мечтая си аз за снежна, бяла Коледа и слушам тази красива песен на Майкъл Бубле. Някак си ми липсва коледния дух без сняг около мен. Що е то Коледа без сняг? Надявам се да завали и да натрупа скоро време. Не че аз ще изляза да се замерям със снежни топки или няма да се дразня на кишата, която е неизменно следствие на снеговалежа, но ми се ще да преживея една бяла Коледа. Искам да гледам как децата си правят снежни човеци, как се замерят със снежни топки и се спускат с найлони.

Подобна гледка би била неочакван, но желан коледен подарък в моите очи.

Отчет на задачите

Според теорията за мениджмънта три са основните етапа, през които минават стопанските процеси. Те са планиране, изпълнение и контрол. Личните ми наблюдения сочат, че понякога не се отделя достатъчно внимание на първия и последния етап, а те не са никак за пренебрегване.

3Докато планирането е сравнително сложно и несигурно, то контролът е по-постижим стига да знаем как да го постигнем по правилния начин. Полезно е да осъществявате контрол от време на време, най-малкото защото дава реална информация какво, как и за колко време се върши. Правилно осъществения контрол може също така да ви предостави информация, с която и да планирате по-добре занапред. Ако например разберете, че определена задача отнеме на този човек 12 работни часа, а на другия 14 работни часа, то по-изгодно е да я възложите на първия след това. Неговата ефективност очевидно е по-висока, докато на втория дайте да върши задача, в която той е по-умел.

Един от способите за постигане на ефикасен контрол е, ако вашите служители ви дават периодичен отчет на задачите си и свършената работа. Не ги карайте да се чувстват все едно са част от реалити шоу и постоянно биват наблюдавани. Нямате нужда от излишни подробности, а буквално в едно изречение да знаете кое как се върши и за колко време. Обяснете на хората си още в началото, че става дума за управлението на фирмата и правилното плануване на предстоящите ви проекти и ангажименти. Става дума за най-обикновен анализ, който ще е и в тяхна полза. Така ще стане ясно дали се натоварват с прекалено много отговорности и ангажименти, или обратното – имат свободно време, което да се оползотвори. Освен това показва, че са важни за вас, а информация, която споделят, е ценна и достоверна.

Какво, ако..?

Представете си един свят, в който всички са коректни и лоялни бизнес партньори. В който освен в пари сделките се измерват в човечност, а шефовете се грижат за благополучието на клиентите си. Звучи ви утопично, нали? Ами, ако ви кажа, че е възможно. И защо не?

partnershipsВсе повече фирми със западно участие помагат на българския бизнес да се развива като му дават най-малкото добър пример. У нас не са вече рядкост компаниите, които се стремят към конкурентоспособност, като завишават качеството на обслужването си.

А именно поведението и дейността на служителите изграждат добрия имидж на компанията в очите на нейните партньори. При това още по-голяма е ползата за клиентите. Тъй като болшинството обикновени хора не могат да са вещи в определени области на знанието, те могат да съдят за професионализма на една компания единствено по начина, по който е поднесен продукта и по отношението на служителите й – по представителния им вид, по апаратурата, с която разполагат.
Ще дам за пример една от големите компании за управление на вземания ЕОС Матрикс, чиито управители са Райна Миткова-Тодрова, председател на Асоциацията на колекторските агенции за България, и Тихомир Вълчев, който не веднъж е давал интервюта в телевизионни предавания.  Не случайно се спрях именно на такъв пример, тъй като бизнесът по управление на вземанията е специфичен и засяга чувствителна сфера от човешкия живот. Длъжниците преживяват общуването си с колектори с драматични настроения, подсилени от усещането за финансов недостиг.

Преди, в България се носеха слухове, че дългове се събират с телефонен тормоз и бухалки. Никой не можеше да си представи, че съществува израз като „управление на вземания?, и изобщо, че отношенията между кредитор и длъжник могат да се изчерпят с преговори. Революцията в това отношение ни връхлетя неусетно. Макар трудно да навлязоха на пазара и да бяха посрещани с доза съмнение (тъй като българинът винаги гледа с недоверие към всеки, който му иска пари, независимо че наистина ги дължи), все пак ЕОС Матрикс успяха да се наложат. Но не и без да стане известно, че компанията е част от немска верига с клон в България и че служителите са експерти, минали през предварително обучение.

Днес този бизнесът се развива в ново измерение и засили позициите си в бранша. Все повече компании предпочитат услугите на външни експертни екипи, които да работят съвместно с вътрешните счетоводни и търговски отдели. Не са малко и добрите думи от доволни клиенти, които са успели да преодолеят финансовите си затруднения.

Мисля, че ако се развиваме и в други така чувствителни области със същия прогрес, съвсем скоро и България ще се нареди сред добре развиващите се икономически страни и ще се изкачи нагоре в европейските статистики.

Дигитални тенденции за малкия бизнес през 2015 г.

В днешно време разполагаме с разнообразие от модерни устройства за комуникация – смартфони, таблети и фаблети. Начините, по които потребителите могат да се свържат с дадена компания, са повече, отколкото са били някога. Това неминуемо помага на бизнеса ви. Или пък не? Да направите престоя им на вашия сайт по-приятен, става все по-трудно. Появяват се проблеми като ниска продължителност на внимание и нетърпимост към лошо потребителско преживяване.

4-nonprofit-fundraising-tips-digital-benchmark-report-part-2Една от сериозните тенденции през последните години е това брандовете да се превърнат в създатели на полезно съдържание, което да ангажира вниманието на потребителите. Големите компании на този етап вече създават стратегии за съдържание, но защо и малките фирми да не могат? Писането не е чак толкова трудно и може да се прави и от собственик на малък бизнес, стига да може да представи информацията по интересен начин.

Все по-малко са хората, които гледат и вярват на телевизионни реклами, осъзнавайки че чрез тях компанията представя сама себе си. Много по-правдоподобни изглеждат мненията на обикновени потребители за даден продукт/услуга. Затова онлайн маркетинговите усилия на малките фирми трябва да се насочат натам, т.е. да позволяват на хората да коментират и да споделят впечатленията си от използването на продукт или услуга.

Визуалното съдържание започва да навлиза все повече. Потребителите го намират за по-ангажиращо от текстовото. Изображенията и видеоклиповете предизвикват по-голяма реакция от написания текст. Качеството на видеото е по-маловажно от неговото съдържание, така че създаването му няма да е проблем. Трябва само да се намерят точните ключови думи за търсещите машини.

Всяко наше действие в дигиталното пространство вече може да се проследи. Това значи, че ни се предоставя възможност да се възползваме от голямо количество данни, които просто трябва да анализираме. Пример за това е използването на Google Analytics и други помощни средства.

Всички тези тенденции в дигиталния маркетинг могат да се прилагат и от малкия бизнес, защото не изискват да имате космически бюджет, а по-скоро да се запознаете с новото в сферата.

Новото име на маркетинга е inbound

Маркетингът, който познавахме досега, „купува“ нашето внимание. Той е известен под името outbound маркетинг. Преводът на термина е сложен, затова не си правя труда да му измислям българско име. Ще разберете за какво става въпрос, като прочетете дългото обяснение. При outbound маркетинга се разчита на печатна реклама, радио, телевизия и телефонни обаждания, билбордове. Него си го знаем отдавна.

benefits-of-inbound-marketingПрез последните години обаче потребителите са станали чувствителни към това, което бизнесът сам казва за себе чрез горепосочените методи. С прости думи – спрели сме да вярваме на тези неща. Виновникът тук е Интернет, където вече може да се споделя и намира всякаква информация. Дойде ерата на inbound маркетинга – такъв, какъвто не го познаваме.

Inbound маркетингът допринася за това дадена компания да бъде по-лесно намерена в Интернет от потребителите. Той създава полезно съдържание, от което те се интересуват, което търсят и споделят, и което ангажира вниманието им. Всичко това се случва на сцената на социалните медии. Писането се превръща в ключов фактор за всеки бизнес, който иска да бъде открит и да върви напред. Хората, които могат да пишат добре, ще бъдат от изключителна важност за компаниите.

Тази представа за маркетинга е различна от това, на което са ни учили, но тя е бъдещето. Прилагането му изисква и различни умения от тези, които вече сме усвоили. Всеки бизнес трябва да овладее inbound маркетинга, ако не иска да бъде изпреварен от конкуренцията. Време е за новия, двупосочен маркетинг, при който потребителите сами идват при вас!